هوشمند سازی ساختمان ها

هوشمند سازی ساختمان​

هوشمند سازی ساختمان یکی از مفاهیم پیشرفته در دنیای فناوری است که به طور چشمگیری زندگی روزمره ما را تحت تاثیر قرار داده است. این تکنولوژی امکان کنترل و مدیریت هوشمندانه منابع و امکانات ساختمان را فراهم می‌کند و به مردم این قدرت را می‌دهد که ساختمان خود را به یک محیط هوشمند و کارآمد تبدیل کنند. در این مقاله، به معرفی مفهوم هوشمند سازی ساختمان و نحوه تاثیر آن بر زندگی روزمره خواهیم پرداخت.خانه هوشمند سکد این امکان را در اختیار شما قرار داده تا بتوانید با بهره گیری از خدمات این شرکت هوشمند سازی ساختمان خود را در ابعاد دلخواه و با میزان بودجه ای که در دسترس دارید اجرا کنید. اینکار از ابتدایی ترین سیستم ها همچون کلید و پریزهای هوشمند گرفته تا آیفون تصویری هوشمند و سیستم های آبیاری هوشمند قابل اجرا می باشد. بنابراین این شما هستید که با توجه به نیازهایی که دارید دست به این کار خواهید زد.

مطالبی که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت:

 1. ویدیو نمونه کار هوشمند سازی ساختمان
 2. هوشمند سازی ساختمان چیست؟
 3. ویژگی های ساختمان هوشمند
 4. قیمت هوشمند سازی ساختمان
 5. لیست دستگاه های هوشمند سازی ساختمان
 6. پاسخ به سوالات متداول

نمونه کار هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان چیست

هوشمند سازی ساختمان به معنای تجهیز یک ساختمان با سیستم‌ها و دستگاه‌های هوشمند است که به کمک فناوری‌های مدرن ارتباطی و کنترل، اجزای مختلف ساختمان را به طور متناسب با نیازهای ساکنان کنترل و مدیریت می‌کند. این عمل علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی باعث افزایش سطح رفاه ساکنان نیز میشود. در نتیجه فروش بهتر و سریع تر واحد هارا نیز در بر دارد. هوشمند سازی ساختمان را اگر بخواهیم در قالب یک عبارت کوتاه توصیف کنیم می توان به یکپارچه سازی انواع سیستم های ساختمان با استفاده از تجهیزات و دستگاه های هوشمند اشاره کرد. تمامی این سیستم ها یک هدف را دنبال می کنند و آن بالا بردن سطح ایمنی، آسایش و کاهش خطای انسانی می باشد. هوشمند سازی سیستم های روشنایی، سیستم اعلام حریق، سیستم دزدگیر، سیستم آبیاری گیاهان، نظافت ساختمان، سیستم های سرمایشی و گرمایشی و همچنین دوربین های مدار بسته همگی در این دسته بندی قابل جای دادن هستند. هر چند که این کار تنها محدود به این موارد خاص نمی شود و چندین مورد دیگر را نیز در بر می گیرد. با این حال پر طرفدار ترین و محبوب ترین سیستم های هوشمند در این بین قرار دارند.
هوشمند سازی ساختمان چیست
محصولات ساختمان هوشمند

ویژگی های ساختمان هوشمند

جذاب ترین قسمت ماجرای هوشمند سازی ساختمان باز می گردد به ویژگی های هوشمند سازی. همانطور که احتمالا بارها و بارها در بسیاری از فیلم ها و سریال های آمریکایی و اروپایی دیده اید در بسیاری از خانه ها افراد حتی برای آماده سازی قهوه و پس زدن پرده های پنجره از جای خود بلند نمی شوند. حتی ممکن است دیده باشید که افراد همانطور که سر جای خود نشسته اند دستگاه جارو برقی را روشن می کنند و جارو برقی نیز شروع به طی کردن مسیرهای تعریف شده و نظافت منزل می نمایند. بدون شک این افراد در خانه های هوشمند زندگی می کنند و محصولاتی که آن ها در خانه خود استفاده می کنند نیز محصولات هوشمند می باشد. اما این محصولات در واقع بازه گسترده ای را در بر دارد و محدود به یک قلم و قلم محصول نمی شود. در ادامه قصد داریم تعدادی از محصولات ساختمان هوشمند را به شما معرفی کنیم. بنابراین اگر می خواهید بدانید که بعد از این کار شما چه اتفاقی در آن رخ خواهد داد این مطلب را دنبال کنید.

دوربین مدار بسته هوشمند

از مهمترین محصولاتی که برای حفظ امنیت در ساختمان شما مورد استفاده می باشد دوربین مدار بسته هوشمند است. این محصول هوشمند به شما این امکان را می دهد تا تصاویر دوربین هوشمند را در هر نقطه ای از دنیا که هستید از طریق گوشی همراه خود چک کنید و تمامی رفت و آمدها را زیر نظر بگیرید. چنانچه افراد متفرقه حق ورود به ساختمان شما را نداشته باشند می توانید با چک کردن دائمی این تصاویر و همچنین تصاویر ضبط شده در جریان رفت و آمدهای غیر مجاز قرار بگیرید و تدابیری برای حفظ امنیت ساختمان پیشه کنید. برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ویلا با کارشناسان سکد در تماس باشید.

سیستم آبیاری هوشمند

با استفاده از سیستم آبیاری هوشمند شما می توانید در هر کجای دنیا که هستید از وضعیت آب دهی به گیاهان خود مطلع شوید. شما می توانید با تعریف یک برنامه خاص برای این سیستم گیاهان خود را راس ساعت مقرر و به میزان تعیین شده آبدهی نمایید. سنجش میزان رطوبت خاک و آبیاری گیاهان نیز از جمله ویژگی های این سیستم می باشد.

سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند دارای آپشن های زیادی می باشد. شما می توانید چراغ های ساختمان را حتی اگر در ساختمان حضور نداشته باشید روشن و خاموش نمایید. لامپ های هوشمند با خروج شما از اتاق خاموش می شوند و زمینه برای بهینه سازی مصرف انرژی فراهم می شود. همچنین در صورت عبور فردی از کنار ساختمان این لامپ ها روشن خواهند شد و شما از ورود افراد به ساختمان مطلع می شوید. تنظیم درجه روشنایی و کاهی میزان نور نیز از دیگر قابلیت های سیستم روشنایی هوشمند می باشد.
مزایا هوشمند سازی ساختمان

درب پارکینگ هوشمند

مدت هاست که دیگر کسی برای وارد شدن و خارج شدن از درب پارکینگ ساختمان از خودروی خود پیاده نمی شود. شما می توانید درب پارکینگ هوشمند را نیز در لیست محصولات هوشمند سازی ساختمان قرار دهید و آن را با سایر تجهیزات هوشمند یکپارچه سازی کنید.

پرده برقی هوشمند

پرده برقی هوشمند این امکان را به شما می دهد تا پرده ها را به میزان دلخواه در هر زمان که خواهید و با هر فاصله ای که از پنجره داشتید باز یا بسته نمایید. شما می توانید با تعریف سناریو برای پرده هوشمند خود این امکان را ایجاد کنید تا به محض بیدار شدن در هنگام صبح پرده ها نیز طبق برنامه تعریف شده به اندازه مشخصی باز شوند.

کلیدهای پریزهای هوشمند

یکی دیگر از محصولات هوشمند سازی ساختمان که توسط خانه هوشمند سکد برای شما نصب و تعبیه می شود کلید های لمسی هوشمند می باشد. شما می توانید با استفاده از کلید های لمسی، دردسر خرابی کلیدهای مکانیکی را از ساختمان خود حذف کنید.

نرم افزارها و اپلیکیشن های تلفن همراه

این مورد هرچند به عنوان یک محصول فیزیکی شناخته نمی شود اما یکی از محصولات هوشمند سازی می باشد. خانه هوشمند سکد بعد از پیاده سازی سیستم های هوشمند مورد نیاز شما تمامی این نرم افزارها را به شکلی اصولی به شما آموزش خواهند داد و نحوه ی کار با آن ها را به شما خواهند گفت.

پنل دیواری هوشمند

پنل دیواری هوشمند یکی از دستگاه های هوشمند سازی ساختمان می باشد که که امکان مدیریت ساختمان را به شکلی ساده برای شما فراهم می کند. سیستم های روشنایی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، سیستم های تهویه مطبوع و بسیاری دیگر از سیستم ها در ساختمان هوشمند توسط این پنل مدیریت می شوند. 

آیفون تصویری هوشمند

یکی از محصولات پر کاربرد که در هوشمند سازی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد آیفون تصویری هوشمند می باشد. آیفون تصویری هوشمند این امکان را به شما می دهد تا در هر کجای دنیا که هستید بتوانید با افرادی که زنگ درب ساختمان را می زنند ارتباط برقرار کنید و صدا و تصویر آن ها را روی گوشی خود داشته باشید.

شیشه های هوشمند

شیشه های هوشمند را می توان در صورت لزوم مات یا شفاف نمود. بنابراین شما می توانید با استفاده از تنظیمات خاصی که برای این شیشه ها تعریف شده اشراف کاملی روی حفظ حریم شخصی و میزان نور و روشنایی ساختمان داشته باشید

اسپیکر هوشمند

اسپیکر هوشمند از دیگر محصولاتی که خانه هوشمند سکد برای شما در نظر گرفته است می تواند تمامی دستورات و فرمان های صوتی شما را دریافت کند و آن دستورات را طبق برنامه هایی که روی آن تعریف شده عینا به تجهیزات هوشمند دیگر منتقل نماید. به عنوان مثال اگر قصد دارید میزان روشنایی را کم کنید می توانید با دادن این دستور به صورت صوتی به اسپیکر و سیستم های صوتی هوشمند، فرمان خود را در ساختمان اجرا کنید.
هوشمند سازی سکد 1
1.
هوشمند سازی ساختمان چیست
2.
محصولات ساختمان هوشمند
3.
لیست دستگاه های هوشمند سازی ساختمان

قیمت هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان می تواند برای شما با قیمت های متفاوتی تمام شود. اما به طور کلی و در آپدیت سال 1402 هزینه هوشمند سازی بیسیم برای هر واحد 100 متری با حداقل آپشن ها حدود 15 میلیون تومان براورد میشود. این قیمت با توجه به فاکتورهای مختلف می تواند متفاوت باشد. متراژ ساختمان:به عنوان مثال یکی از مهمترین فاکتورهایی که در قیمت هوشمند سازی ساختمان موثر می باشد متراژ ساختمان است. هرچه وسعت ساختمان شما بیشتر باشد مطمئنا هزینه این کار نیز بالاتر خواهد رفت. هر چند ممکن است تصور کنید چگونه ممکن است وسعت ساختمان با قیمت هوشمند سازی ساختمان در ارتباط باشد اما باید گفت که هوشمند سازی ساختمان در دو روش بی سیم و سیم کشی اتفاق می افتد بنابراین اگر روش سیم کشی را برای هوشمند سازی برگزینید مطمئنا به متراژ بالاتری از کابل احتیاج خواهد بود و طبیعتا هزینه هوشمند سازی هم بالاتر خواهد رفت. میزان و برند تجهیزات هوشمند مورد نیاز:از طرفی هر چه به تعداد سیستم های هوشمند و محصولات هوشمند بیشتری در پروسه هوشمند سازی ساختمان خود احتیاج داشته باشید مطمئنا قیمت هوشمند سازی ساختمان شما بالاتر خواهد رفت. برند تجهیزات از دیگر فاکتورهای موثر در قیمت هوشمند سازی ساختمان است که بهتر است توسط شرکت اجرا کننده انتخاب شود. 

لیست دستگاه های هوشمند سازی ساختمان

به منظور این کار تنها خرید محصولات هوشمند کافی نیست بلکه دستگاه های اساسی جهت اجرای سیستم های هوشمند در ساختمان نیز باید تهیه شود. خانه هوشمند ساکد با اشراف کامل بر پروسه هوشمند سازی ساختمان شما اقدام به نصب و راه اندازی این تجهیزات و دستگاه ها که حکم زیر ساخت ها را دارند خواهد نمود. در ادامه به تعدادی از مهمترین دستگاه های هوشمند سازی در ساختمان اشاره شده است:

 • شیر برقی جهت مدیریت گاز و آب
 • مودم
 • کنترل کننده مرکز هوشمند
 • دستگاه های سرمایشی و گرمایشی هوشمند
 • رله های هوشمند جهت قطع و وصل نمودن جریان برق
 • ماژول های عملگر هوشمند
 • کنترلر دینامیک
 • کلید لمسی هوشمند
 • ترموستات هوشمند
 • سنسورهای هوشمند
 • تاچ پنل هوشمند
 • پنل ها و نمایشگرهای لمسی هوشمند
 • سیستم صوتی تصویری هوشمند
 • دوربین های هوشمند
تجهیزات هوشمند سازی ساختمان

نحوه هوشمند سازی ساختمان

مراحل هوشمند سازی در ساختمان شامل مراحل مختلفی می باشد که اولین گام آن با بازدید از ساختمان شما توسط تیم متخصص و حرفه ای خانه هوشمند سکد آغاز می شود. دریافت نقشه های فنی و بررسی زیر ساخت ها و پتانسیل های ساختمان جهت اجرای سیستم های هوشمند از مهمترین مواردی ست که در گام های ابتدایی سنجیده می شود. شما می توانید ساختمان خود را به دو روش بی سیم و سیم کشی هوشمند سازی کنید همچنین پروتکل های متنوعی برای هوشمند سازی در ساختمان وجود دارد که بهتر است توسط کارشناسان تعیین شود. در نهایت شما هستید که تعیین می کنید به چه تعداد سیستم های هوشمند و در چه نوعی نیاز دارید تا یک برآورد دقیق قیمت صورت پذیرد و پروسه هوشمند سازی در ساختمان آغاز گردد.

 

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی منزل با کارشناسان سکد در تماس باشید.

قیمت هوشمند سازی

هزینه هوشمند سازی ساختمان

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که قیمت این کار متاثر از چه فاکتورهایی می باشد اما این قیمت هر چه که باشد در نهایت یک هزینه ی مشخص روی دست شما خواهد گذاشت که این هزینه را می توان به قسمت های کوچک تقسیم کرد. در واقع هزینه هوشمند سازی ساختمان شامل هزینه های زیر می باشد:

 • هزینه خرید محصولات هوشمند
 • هزینه نصب تجهیزات هوشمند
 • هزینه راه اندازی تجهیزات هوشمند
 • دستمزد هوشمند سازی انواع تجهیزات
 • هزینه تهیه پشتیبان
 • هزینه سختی کار و شرایط نامساعد
 • هزینه برنامه نویسی و تعریف سناریو برای سیستم های هوشمند
 • هزینه نصب و راه اندازی شبکه روی گوشی همراه
 • هزینه راه اندازی آی پی ها
 • هزینه نصب پشتیبان برق UPS
 • هزینه کابل کشی، کانال کشی، لوله کشی و تمام امور فنی

سوالات متداول

 

1. آیا هوشمند سازی ساختمان باعث افزایش قیمت ساختمان می‌شود؟

بله، هوشمند سازی ساختمان می‌تواند قیمت ساختمان را افزایش دهد. چرا که بشر همیشه حاضر به پرداخت هزینه برای تکنولوژی و افزایش سطح رفاه خود بوده است.

 

2. آیا سیستم‌های هوشمند ساختمان قابلیت ترکیب با یکدیگر دارند؟

بله، سیستم‌های هوشمند ساختمان قابلیت تعامل با یکدیگر را دارند تا به بهره‌وری بیشتری برسند.

 

4. آیا هوشمند سازی ساختمان باعث افزایش امنیت محیط زندگی می‌شود؟

بله، هوشمند سازی ساختمان می‌تواند امنیت محیط زندگی را افزایش دهد با امکانات مانند دوربین‌های مداربسته و سیستم‌های امنیتی دستگیره های هوشمند درب ورودی و…

 

5. آیا هوشمند سازی ساختمان به تعداد زیادی دستگاه الکترونیکی نیاز دارد؟

بستگی به نیازهای هر ساختمان دارد، اما اغلب به تعداد محدودی دستگاه الکترونیکی نیاز دارد.

 

6. آیا هوشمند سازی ساختمان به پایداری زیست‌محیطی کمک می‌کند؟

بله، هوشمند سازی ساختمان می‌تواند به پایداری زیست‌محیطی کمک کند. با کنترل بهینه مصرف انرژی، از منابع طبیعی کمتری استفاده می‌شود.

 

7.آیا هوشمند سازی هزینه بر است و باید هزینه های زیادی پرداخت کرد؟

نه لزوما هوشمند سازی میتوان با روش بی سیم اما برند معتر انجام بشه تا هزینه های نا چیزی نسبت به هزینه ساخت ساختمان را در بر بگیرد. شما میتوانید برای اطلاع از پکیج های اقتصادی با مشاوران ما در تماس باشید.

 

نتیجه گیری:

در ختم کلام، هوشمند سازی ساختمان به عنوان یک انقلاب در زندگی روزمره ما ظاهر شده است. این تکنولوژی نه تنها به ما امکان مدیریت هوشمندانه‌تری از محیط زندگیمان را می‌دهد بلکه به بهبود کیفیت زندگی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی کمک می‌کند. با در نظر گرفتن مفهوم هوشمند سازی ساختمان، اجزا و مزایای آن، شما می‌توانید به عنوان یک فرد هوشمند و زیرک، تصمیم‌های هوشمندانه‌تری برای ساختمان خود اتخاذ کنید.

 

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp
مشاوره و استعلام قیمت
ستون کناری اسکرول به بالا
ما از کوکی ها برای بهبود تجربه شما در وب سایتمان استفاده می کنیم. با مرور این وب سایت، شما با استفاده از کوکی ها موافقت می کنید.