مقالات

مزایای استفاده از سیستم تهویه هوشمند ساختمان

سیستم تهویه هوشمند ساختمان

خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می شود که دارای ترموستات, دوربین, سیستم روشنایی و دستگاه‌های دیگر متصل به شبکه بی‌سیم است. بسته به عادت‌ها و موقعیت شما در خانه, شما می‌توانید کنترل از راه دور خاموش‌کردن این تجهیزات را به دست بگیرید. خانه‌های هوشمند و ساختمان‌های هوشمند, ساختمان هایی هستند که  در آن حسگرهای به طور یکپارچه به اینترنت متصل هستند, هدف آن ساختن زندگی آسان تر برای  انسان‌ها است. همانطور که گوشی‌های هوشمند زندگی ما را کاملاً تغییر داده‌اند, یک خانه هوشمند با دستگاه‌های هوشمند می‌تواند به طور قابل‌توجهی زندگی ما را بهبود دهد. اما سیستم هوشمند تهویه ساختمان چیست؟ سیستم تهویه هوشمند یکی از مهم‌ترین اجزای یک خانه هوشمند یا ساختمانی هوشمند است که مسئول تهویه مطبوع و تنظیم دما است. ما در ادامه این مقاله سیستم تهویه هوشمند  در ساختمان را بررسی خواهیم کرد.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ساختمان با کارشناسان سکد در تماس باشید.

 

چرا استفاده ازسیستم تهویه هوشمند مهم است؟

استفاده از سیستم تهویه هوشمند مزایای آشکاری برای ساکنان، مالکان و متصدیان ساختمان‌های هوشمند و خانه‌ها دارد. سیستم‌های تهویه هوشمند در حمایت از سلامت ساکنین با واکنش به تغییرات روزانه در دما و کیفیت هوا در داخل و اطراف ساختمان، علاوه بر ایجاد یک محیط داخلی راحت، موثر هستند.

بسیاری از مشکلات سلامتی مربوط به کیفیت هوای داخلی ناشی از ذرات میکروسکوپی مانند دی‌اکسید کربن، رطوبت، گرد و غبار، ذرات معلق، باکتری‌ها، ذرات آلرژی  و یا ویروس‌هایی که می‌توانند در طول زمان در ساختمان جمع شوند مرتبط هستند. استفاده از سیستمی که به طور خودکار شناسایی و واکنش نشان می‌دهد، می‌تواند شرایط سالم‌تر را در داخل ساختمان تضمین کند. علاوه بر این، این سیستم‌ها می‌توانند به طور قابل‌توجهی مصرف انرژی را با استفاده از مناسب‌ترین استراتژی تهویه مطبوع در زمان و مکان مورد نظر، کاهش دهند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی گلخانه با کارشناسان سکد در تماس باشید

 

سیستم تهویه هوای خانگی هوشمند

سیستم تهویه خانگی هوشمند با استفاده از اینترنت و تکنولوژی WiFi فعال می‌شود تا به راحتی با دستگاه‌های هوشمند دیگر ادغام و کنترل شود. سیستم تهویه هوای خانگی هوشمند را می‌توان با دستگاه‌های هوشمند کنترل کرد. این سیستم به یکی از دیوارها یا پنجره‌ها متصل شده و می‌تواند از طریق برنامه‌های مربوطه کنترل و کنترل شود. قابلیت کنترل از راه دور به سیستم اجازه می‌دهد که به راه دور تبدیل شود.

سیستم تهویه هوای خانگی هوشمند را می‌توان با تلفن‌های هوشمند، تبلت و دیگر وسایلی مانند الکسا یا آمازون تکراری و ارسال فرمان صدا کنترل کرد. برخی از انواع سیستم‌ها نیاز به کنترل برای فعال شدن ندارند و با تنظیمات یا دستورها صوتی فعال می‌شوند. اما برای سهولت عملیات، این دستگاه‌ها معمولاً مجهز به یک کنترل از راه دور هستند.

نحوه ی عملکرد سیستم تهویه هوشمند به چه صورت است؟

سیستم های تهویه با کنترل هوشمند، هم طبیعی و هم مکانیکی، به طور خودکار سیستم تهویه و عملکرد آن را در واکنش به عوامل مختلفی تنظیم می‌کنند که می‌توانند به طور موثر بر شرایط هوای داخلی تاثیر بگذارند. این کار معمولاً از طریق یک فرآیند سه‌مرحله‌ای انجام می‌شود که شامل تشخیص (حسگرها)، رفتار و عمل است. ما در مورد هر کدام در موارد زیر صحبت خواهیم کرد.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی خانه با کارشناسان سکد در تماس باشید

 

۱. حس

شبکه‌ها از نظر استراتژیکی در سراسر ساختمان قرار داده می‌شوند تا عوامل کلیدی در کیفیت هوای داخلی را مورد بررسی قرار دهند. این عوامل عبارتند از:

دمای داخل ساختمان

سطح گاز CO₂

میزان رطوبت

شرایط آب و هوایی خارج ساختمان

این اطلاعات به پنل کنترل ارسال می‌شود که معمولاً بخشی از سیستم مدیریت ساختمان است. حسگرهای تشخیص جمعیت همچنین می‌توانند از تهویه غیر ضروری اتاق‌های خالی جلوگیری کنند. برخی سیستم‌های کنترل هوشمند می‌توانند اطلاعاتی در مورد کیفیت هوای داخلی، مصرف انرژی عملیاتی، و حتی خطاهای سیستم و یا نیاز به تغییر فیلترها به مالکان، اپراتورها، یا ساکنان فراهم کنند.

۲. رفتار

اطلاعاتی که از طریق سنسورها دریافت می‌شود توسط پانل کنترل پردازش می‌شود. اگر سطح شناسایی‌شده از پارامترهای پیکربندی از پیش تعیین‌شده تجاوز کند, سیستم باید تصمیم بگیرد که چه کار باید انجام دهد. اغلب این سیستم باید به چندین عامل مختلف به طور همزمان پاسخ دهد و موثرترین روش برای بازخورد کلی با آن‌ها را تعیین کند. این کنترل‌ها نقش مهمی در سیستم‌های ترکیبی یا ترکیبی ایفا می‌کنند و هر سیستم بسته به موقعیت را فعال می‌کنند. سیستم‌های کنترل نیز می‌توانند برای استفاده از استراتژی‌های تهویه مطبوع مختلف در زمان‌های مختلف (مانند راهبردهای تهویه شبانه یا سیستم‌های خنک‌کننده در طول تابستان) پیکربندی شوند. برخی سیستم‌ها حتی می‌توانند از راه دور کنترل شوند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ویلا با کارشناسان سکد در تماس باشید

 

3- عمل

عملیاتی که سیستم انجام می‌دهد به عوامل یا عواملی نیاز دارد که باید آن ها را کنترل کند. به عنوان مثال، اگر سطح رطوبت و رطوبت بیش از حد بالاست، سیستم پنجره‌ها را باز کرده یا با استفاده از محرک‌ها و یا طرفداران شروع به کار می‌کند. برخی از سیستم‌های تهویه هوشمند نیز می‌توانند برای عملیات در جهت تنفس تنظیم شوند و مورد استفاده قرار گیرند تا تهویه محدود شود.

به عنوان مثال، اگر جهت باد به یک طرف ساختمان حرکت کند، سیستم می‌تواند تهویه مناسب را باز کند تا به هوا اجازه جریان موثر در محیط را بدهد. با این حال، اگر شرایط آب و هوایی ضعیف باشد یا جو بسیار سرد باشد، تنها ventilators حفاظت‌شده باد می‌تواند برای جلوگیری از خشکی انتخاب شود.

مزایای استفاده از سیستم تهویه هوشمند در ساختمان‌ها و خانه‌ها

سیستم تهویه هوشمند خودکفا، هوشمند و کارآمد در مصرف انرژی است. نصب این سیستم در یک خانه هوشمند می‌تواند به طور قابل‌توجهی هزینه‌های انرژی را کاهش دهد، جریان هوا و هوای محیط را حفظ کند، و نیاز به کنترل دستی سیستم را از بین ببرد. سیستم تهویه هوشمند مزایای متعددی دارد که مهم ترین آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی مرغداری با کارشناسان سکد در تماس باشید

 

کنترل دریچه‌های هوا براساس جمعیت

یک ساختمان خالی به تهویه نیاز ندارد، در حالی که ساختمانی که شلوغ است به حداکثر تهویه نیاز دارد. ساختمانی که در آن ساکنان یا افراد مختلف به طور مداوم در حال حرکت هستند نیز در طول روز به تهویه زیادی نیاز دارند. در گذشته، اپراتورها باید به طور دستی این تغییرات را شناسایی کرده و تنظیم کنند اما امروزه سیستم‌های تهویه هوشمند کنترل مبتنی بر جمعیت را به عهده دارند. به محض اینکه حسگرهای تعداد زیادی از مردم را در یک قسمت از ساختمان تشخیص می‌دهند، داده‌ها را به کنترل‌کننده می‌فرستند تا در صورت نیاز وضعیت تهویه را تغییر دهند.

نتیجه گیری

در این مقاله سیستم تهویه هوشمند در ساختمان و مزایای این سیستم را بررسی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *