مقالات

سیستم مدیریت ساختمان هوشمند BMS

سیستم مدیریت هوشمند bms

BMS” یا Building management system در فارسی به عنوان مدیریت ساختمان هوشمند ترجمه شده‌است, به مجموعه‌ای از سخت‌افزار و نرم‌افزاری اشاره دارد که برای نظارت و کنترل بخش‌های مهم و حیاتی ساختمان نصب شده‌اند. وظیفه این مجموعه این است که به طور پیوسته قسمت‌های مختلف ساختمان را زیر نظر داشته باشد و به آن‌ها دستور دهد تا عملکرد اجزای ساختمان مختلف با یکدیگر و در شرایط بهینه با هدف کاهش مصرف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی به فضاهای در طول عملیات متعادل شود. سیستم مدیریت ساختمان هوشمند BMS می‌تواند شامل همه خدمات حفاظت از برق، مکانیکی و ساختمان باشد. این خدمات شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، کارخانه برق اضطراری، آسانسور، کنترل روشنایی، دوربین مداربسته، آژیر آتش و خاموش شدن، کنترل ترافیک و … می‌باشد. با توجه به افزایش استفاده از سیستم های هوشمند در منازل و هوشمند سازی اغلب ساختمان ها در ادامه ی مقاله قصد داریم تا BMS و موارد مربوط به آن را بررسی کنیم.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی منزل با کارشناسان سکد در تماس باشید.

برخی از اهداف سیستم مدیریت ساختمان هوشمند BMS عبارتند از

ایجاد محیط مطلوب برای افراد در ساختمان

استفاده بهینه از تجهیزات و افزایش عمر مفید آن‌ها

ارائه یک سیستم کنترل با قابلیت برنامه‌ریزی زمان اجرا

کاهش قابل‌توجه هزینه‌های مربوط به نگهداری و بهینه‌سازی و صرفه‌جویی در انرژی

نیازی به پیمان‌کار دائمی وجود ندارد

توانایی نظارت و کنترل همه نقاط کنترل از طریق کامپیوتر یا اینترنت

به دلیل ادغام ساختمان، تمام تجهیزات به صورت هماهنگ کار می‌کنند و امکان تداخل و مشکلات ناشی از عدم هماهنگی حذف شده‌است.

توانایی به دست آوردن گزارش‌های آماری از همه تجهیزات و عملکرد آن‌ها به منظور بهینه‌سازی مصرف و عملکرد

کاربرد سیستم مدیریت BMS

BMS عموماً در اغلب ساختمان‌ها برای کنترل تجهیزات گرمایش و سرمایش، روشنایی و کنترل ترافیک به کار می‌رود. با این حال، این سیستم‌ها به دلیل استفاده از پروتکل‌های استاندارد و معماری مبتنی بر استانداردهای شناخته‌شده، امکان اتصال به تمام سیستم‌هایی که در بالا ذکر شده‌اند و تشکیل یک مدل کنترل یکپارچه برای همه اجزای قابل‌کنترل در ساختمان را ممکن می‌سازند. اجرای چنین سیستمی جامع در یک ساختمان واقعاً باعث ایجاد یک ساختار ایمن و هوشمند خواهد شد.

تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از BMS در بهترین حالت، مصرف انرژی ساختمان‌ها را 30 درصد کاهش می‌دهد. با این حال، استفاده از سیستم‌های یکپارچه دارای 15 درصد قابلیت بالاتر نسبت به سیستم‌های جداگانه است.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی خانه با کارشناسان سکد در تماس باشید

راهکارهای سیستم BMS مناسب برای کاهش مصرف انرژی:

روش‌های اصلی مورد استفاده توسط طراحان BMS عبارتند از:

تجهیزات را روشن و براساس برنامه عملیاتی خاموش کنید.

در صورت نیاز قفل کردن و یا استفاده از تجهیزات

استفاده از حداقل ظرفیت در پروژه ها در ابتدای راه اندازی

محدودسازی تقاضا، که در صورت افزایش مصرف تجهیزات بیش از حد مشخص‌شده، باعث قطعی برق خواهد شد.

پایش وضعیت تجهیزات توسط اپراتورهای آموزش‌دیده و استفاده از داده برای حل مشکلات تجهیزات و ارزیابی عملکرد موثر آن‌ها

سیاری از تولید کنندگان در سراسر جهان در تولید سخت افزار و نرم‌افزار BMS فعال هستند.

برخی از این تولید کنندگان پروتکل‌های خود را معرفی می‌کنند و محصولات خود را براساس آن می‌سازند. شرکت‌ها و متخصصانی که پروژه‌های هوشمند BMS را براساس این محصولات طراحی می‌کنند، ملزم خواهند بود از سخت‌افزار و نرم‌افزار ارایه‌شده توسط این شرکت‌ها استفاده کنند. بنابراین، مشاوران و مدیران پروژه‌های هوشمند باید در انتخاب تولید کنندگان احتیاط کنند به طوری که در دراز مدت مجبور نباشند انحصار استفاده از محصولات خاص شرکت را مشاهده کنند.

به منظور شکستن این قفل انحصاری و فراهم آوردن آزادی عمل برای مدیران پروژه هوشمند، یک رویکرد متفاوت توسط تعدادی از تولید کنندگان دیگر صورت‌گرفته است، که سهم بازار بزرگ‌تری را در اختیار دارند

پروتکل‌های باز به تولید کنندگان فرصت کافی می‌دهند تا یک دستگاه منفرد مجزا بسازند تا راه‌حل‌های جامع برای تمام نیازهای اطلاعاتی خود فراهم کنند. ویژگی دیگر پروتکل‌های باز قابلیت ارتباط هر جز سیستم با اجزای دیگر بدون نیاز به رابط‌های نرم‌افزاری و نرم‌افزاری است. به طور کلی، مولفه‌ها را می‌توان از چندین کارخانه خریداری کرد بدون این که نگران ناسازگاری با اجرای یک پروژه اطلاعات منبع باز بزرگ باشند. این باعث می‌شود که بازار رقابتی‌تر شده و در نهایت هزینه کلی پروژه‌های هوشمند را کاهش دهد.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی گلخانه با کارشناسان سکد در تماس باشید

در اتوماسیون ساختمان، ساختار کلی سیستم و نحوه طراحی آن نحوه کار سیستم و قابلیت‌های آن را مشخص می‌کند. هرچه ساختار سیستم قوی‌تر باشد. طبیعتاً، از قدرت مانور بیشتری برخوردار خواهد بود. بنابراین ما می‌توانیم بگوییم که ما به ساختاری نیاز داریم که قابلیت زیادی برای پوشش طیف گسترده‌ای بدون وجود یک مشکل به دلیل پیچیدگی سیستم یا هزینه تجهیزات آن دارد.

در طول سال‌ها، ساختارهای مختلف معرفی شده‌اند که هر کدام مزایای خودش را دارند. ساختاری که ما می‌خواهیم در اینجا توصیف کنیم یک ساختار باز برای مدیریت و کنترل ساختمان هوشمند است. این ساختار در سیستم‌های اتوماسیون ساختمان یکی از جدیدترین نما است که با توجه به نسل جدید سیستم‌های کنترل و نیز توسعه قابل‌توجه موضوعات فن‌آوری اطلاعات پیشنهاد شده‌است.

در این ساختار، اتصال بین کنترل‌کننده‌ها و مانیتورها به راحتی بر روی اترنت ایجاد می‌شود و مقدار زیادی از اطلاعات می‌تواند با سرعت قابل‌توجهی جابجا شود.جالب است که به این دلیل که ساختار ارتباطی کل سیستم مبتنی بر اترنت می‌باشد، امکان ارتباط از راه دور و دیگر نیازی به اشاره به نقطه نصب سیستم برای عیب‌یابی و یا تغییر سیستم وجود ندارد.در نرم‌افزار BMS ، سیستم دارای ویژگی‌های رفع مشکل است که به راحتی مقادیر آنی همه متغیرها را به نمایش می‌گذارد یا دستورها را به صورت دستی اجرا می‌کند. در نتیجه، ما می‌توانیم بگوییم که این ساختار با استفاده از اینترنت نه تنها پروتکل‌های دیگر را در اتوماسیون ساختمان خنثی نمی‌کند بلکه به عنوان یک روش اصلی برقراری ارتباط بین دستگاه‌های مختلف با پروتکل‌های مختلف و علاوه بر آن ویژگی‌ها است.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ساختمان با کارشناسان سکد در تماس باشید

ارائه فن‌آوری اطلاعات به کل سیستم برای طراحی سیستم، نگهداری و عملیات آسان‌تر و بهتر است نیازهای کاربران را برآورده کنداز نظر اجرای سیستم, این ساختار مزایای زیادی دارد. این سیستم می‌تواند ترکیبی از بخش‌های مختلف اتوماسیون (روشنایی, سرمایش و گرمایش, کنترل ترافیک و غیره) را در یک سیستم ترکیب کند تا توانایی آسانی برای تبادل اطلاعات بین آن‌ها وجود داشته باشد.

نتیجه گیری

 در این مقاله انواع تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و BMS و نکات و ویژگی های سیستم هوشمند را بررسی کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *