مقالات

امنیت خانه هوشمند چگونه تامین می‌شود؟

امنیت خانه هوشمند

امروزه بحث درباره امنیت خانه هوشمند آنقدر داغ است که تقریباً همه سازندگان یا کارفرمایان با موضوع خانه‌های هوشمند آشنا هستند و این به لطف شرکت‌های هوشمند است که به منظور معرفی محصولات خود، که در ابتدا پیچیده و گنگ هستند، باید به طور کامل این اصطلاح هوشمندانه را توضیح دهند تا مشتری بتواند اطلاعات دقیقی در مورد فعالیت‌های شرکت و نحوه ایجاد خانه هوشمند داشته باشد. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به یکی از مهمترین بخش های هوشمند سازی یعنی سیستم امنیتی خانه هوشمند بپردازیم.

هوشمند سازی ساختمان می‌تواند ابعاد و زوایای مختلف ساختمان را پوشش دهد، اما در ساده‌ترین نوع، کاهش کنترل نورپردازی و گرمایش و سرمایش با نرم‌افزار همراه کاهش می‌یابد و دامنه آن می‌تواند به هشدار دهنده، دوربین‌ها، سازندگان قهوه، پرده‌ها و ماشین‌ها بسط داده شود. برخی حتی بر این باورند که هیچ پایانی برای کار هومند سازی وجود ندارد، این کار بسیار گسترده و پیچیده است.

سیستم های امنیتی خانه هوشمند

یکی از موضوعات مهم و جدید امنیت خانگی است. قبل از هوشمند سازی خانه ها ، امنیت ساختمان توسط دوربین‌ها و آلارم همراه با چشم‌ها یا حسگرهای متحرک و حسگرهای پنجره تامین می‌شد.این دستگاه‌ها در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی کرده‌اند و ویژگی‌های زیادی برای کاربر فراهم کرده‌اند، اما به این دلیل که آن‌ها یکپارچه نیستند، نمی‌توانند با دیگر وسایل خانگی همگام شوند، اما در سیستم هوشمند خانگی، سیستم امنیتی نه تنها مساله امنیت سایت را پوشش می‌دهد، بلکه به تجهیزات دیگر متصل هستند و می‌توانند امنیت مضاعف برای ساختمان فراهم کنند.

مثال: در سیستم هشدار سنتی، با فعال کردن آژیر خطر، شما سنسورهای حرکت را در داخل خانه فعال می‌کنید به طوری که اگر دزد وارد خانه شود زنگ خطر صدا خواهد کرد و تلفن همراه شما را مطلع خواهد کرد، اما در این مورد، شما نمی‌توانید از سرقت جلوگیری کنید. این کار را بکن و در حقیقت فقط وقتی دزد می‌رود فرار می‌کنی.

اما در سیستم هوشمند و نرم‌افزار هوشمند، زمانی که در خانه و مسافرت هستید، می‌توانید سناریوی مکان را اجرا کنید. بعد از چند دقیقه به طور تصادفی و بعد از چند دقیقه، پرده‌ها را باز می‌کند و حتی با صدای بلند  موزیک پخش می‌کند تا مطمئن شود که اگر دزدها دارند ساختمان را تماشا می‌کنند فکر کنند که فردی در منزل شما است و قید دزدی از منزل شما را بزنند. این واقعاً نوعی جلوگیری از دزدی است و باعث می‌شود آن‌ها فکر دزدی از خانه شما را نداشته باشند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ویلا با کارشناسان سکد در تماس باشید.

همچنین، با حسگرهای متحرک در بیرون و دوربین‌های مدار بسته، زمانی که حسگرهای حرکت مشکوک را تشخیص می‌دهند، از طریق نرم‌افزار هوشمند به شما اطلاع می‌دهند و هم‌زمان و در هر کجای دنیا می‌توانید از اینترنت برای دیدن تصاویر ساختمان استفاده کنید. در صورت لزوم سیستم هشدار دهنده را فعال کنید و یا حتی از طریق سخنگویان خانگی صحبت کنید و به دزدان هشدار دهید. آن می‌تواند خودش را محافظت کند و دزدها را از دزدیدن خانه شما با هر حقه باز دارد.

خانه هوشمند شما همچنین می‌تواند از منزل شما در برابر حوادث دیگر مانند دود یا سنسور CO2 محافظت کند. حتی این سیستم، بخش آتش‌نشانی محلی را به طور مستقیم به ساختمان‌های بزرگ متصل می کند. یا از نشت گاز شهری با سنسور نشت گاز مطلع شوید و به طور خودکار شیر اصلی گاز را قطع می کند. جرقه ایجاد نخواهد شد و هیچ انفجاری رخ نخواهد داد. اینها نقاط کوچک اما مهمی هستند که در برخی موارد از آسیب صدها میلیون آتش‌سوزی و انفجار جلوگیری می‌کند. سایر سنسورهای ایمنی مانند نشت آب می‌توانند از سیل خانه جلوگیری کنند. این سنسور می‌تواند وجود آب را بر روی کف خانه تشخیص دهد و آن را به سیستم مرکزی خانه هوشمند ارسال کند. به علاوه مطلع کردن مردم و ساکنان در بیرون از خانه، به کندی انجام نمی شود.

اهداف سیستم های امنیتی هوشمند

یکی از اهداف اصلی سیستم‌های امنیتی خانگی, تمرکز بر حفاظت داخلی و خود به خودی است که به این معنی است که خانه هوشمند می‌تواند به خاطر مجموعه‌ای از ویژگی‌های بالقوه امنیت خود را به تنهایی حفظ کند. بنابراین, برای رسیدن به این ایده‌آل، با استفاده از آخرین فن‌آوری در جهان، همه بخش‌ها و مراحل کار, از چک کردن مدار فرمان برای تغییر و بهبود سخت‌افزار مورد نیاز، به دقت مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته‌اند. این اقدامات منجر به حذف بسیاری از خطاها و اشتباهاتی شد که در سیستم‌های مشابه وجود دارند. اشتباهاتی که رخ می‌دهند منجر به سو ظن کاربر و نارضایتی از سیستم‌های جدید می‌شوند.

نتیجه این تلاش, استفاده دوگانه از سنسورهای حرکتی (سیستم روشنایی هوشمند و سیستم سرقت) است؛ بنابراین کاربر می‌تواند به طور مستقل به کمک سیستم امنیتی خانه هوشمند هر بخشی از خانه را تحت سیستم سرقت پوشش دهد. برای کنترل نورپردازی اتوماتیک در خانه هوشمند، ردیاب‌های حرکتی (سنسورهای PIR) استفاده می‌شوند که در صورت نیاز می‌تواند به عنوان یک سیستم هشدار دهنده به کار رود. هنگامی که کاربر می‌خواهد این سنسورها برای استفاده به عنوان سیستم آژیر خطر به کار برده می‌شوند و از آنجا که تمام قسمت‌های خانه با روشنایی خودکار پوشانده شده‌اند، تمام بخش‌های خانه را می‌توان به صورت جداگانه یا یکپارچه به عنوان مناطقی که تحت پوشش سیستم آژیر خطر قرار دارند، مورد استفاده قرار داد. به این ترتیب، سیستم هوشمند (ساختمان هوشمند) می‌تواند امنیت منزل را مدیریت کند.

کودکان و افراد مسن با خطرات متعددی در خانه‌های مسکونی رو به رو هستند. یکی از وظایف خانه‌های هوشمند کنترل و نظارت بر وضعیت چنین افرادی در موقعیت‌های مختلف است. خطر افتادن, ترک خانه، جابجایی تجهیزات خطرناک و … برخی از چیزهایی هستند که کودکان و افراد مسن را تهدید می‌کنند. یک سیستم امنیتی خانگی هوشمند باید یک راه‌حل برای همه اینها داشته باشد. امنیت سایبری در یک خانه هوشمند یک مساله مهم است، زیرا هر عیب در آن می‌تواند باعث آسیب‌پذیری‌های فیزیکی شود. حفاظت از حریم خصوصی افراد یکی از موضوعاتی است که در محدوده امنیت سایبری قرار می‌گیرد. افشای مسائل شخصی که در خانه هوشمند رخ می‌دهند به شدت اعتماد به چنین ساختمان‌هایی را کاهش می‌دهد. لازم به ذکر است که هر گونه نقض حریم خصوصی می‌تواند بر امنیت فیزیکی افراد و خانه هوشمند تاثیر بگذارد.

نتیجه‌گیری

سیستم امنیت خانگی هوشمند با استفاده از انواع مختلفی از حسگرها و برنامه‌های کاربردی, توانایی کنترل تجهیزات دیگر (مانند شیر گاز و شیر آب و غیره) می‌تواند به طور کامل ایمنی منزل شما را تضمین کند تا شما بتوانید به طور ایمن منزل تان را ترک کنید و برای محافظت از منزل هوشمند خود مشکلی در زمان سفر نداشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *