مقالات

سیستم اعلام و اطفای حریق هوشمند چگونه کار می کند؟ 

سیستم اطفای حریق هوشمند

برای پرداختن به این مساله ابتدا باید با انواع سیستم‌های هشدار حریق آشنا شویم و سپس نوع هوشمندی آن را بررسی کنیم. سیستم‌های هشدار آتش براساس عوامل مختلف طبقه‌بندی می‌شوند. آن‌ها در رده‌های مختلفی از لحاظ سطح حفاظت و چگونگی مطلع شدن قرار می‌گیرند. سطح حفاظت در واقع همان چیزی است که ما از سیستم هشدار آتش خود انتظار داریم! آیا ما می‌خواهیم از جان انسان‌ها محافظت کنیم یا برای ما کافی است که وسائل خود را از آتش محافظت کنیم. ما باید بدانیم که هدف ما پرداخت هزینه خرید و نصب یک سیستم هشدار حریق است, به منظور انتخاب بهترین گزینه مطابق با نیازهای ما, اگر چه بسیاری از سیستم‌های هشدار حریق با هر دو این نیازها روبرو هستند. در ادامه به معرفی سیستم اطفای حریق هوشمند و اهمیت آن خواهیم پرداخت.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ویلا با کارشناسان سکد در تماس باشید

تفاوت بین سیستم‌های هشدار آتش و اطفای حریق هوشمند مختلف چیست؟

سیستم‌های هشدار حریق تکی بلافاصله پس از تشخیص آتش‌سوزی (به روش‌های مختلفی، بسته به نوع دستگاه تشخیص و حساسیت آن) با آژیر و چراغ‌های چشمک‌زن، به آتش‌نشان‌ها خبر می‌دهند.اما در سیستم‌های هشدار حریق مرکزی (که سیستم هشدار آتش هوشمند در این دسته قرار می‌گیرد) یک بخش در سیستم به نام پنل کنترل یا پنل کنترل مرکزی وجود دارد که اطلاعات توسط ردیاب گزارش می‌شود و سپس مطابق برنامه‌هایی که در سیستم ایجاد می‌شود، پاسخ مناسب نمایش داده می‌شود. این واکنش‌ها بسته به نوع سیستم کنترل آتش، متفاوت هستند.

سیستم هشدار حریق هوشمند یکی از انواع سیستم هشدار آتش مرکزی است. معمول‌ترین انواع سیستم‌های هشدار آتش مرکزی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند، سیستم‌های متداول هستند. از آنجا که هر دو این سیستم‌ها سیستم‌های مرکزی هستند، آن‌ها خطر کنترل مرکزی را به محض تشخیص آن گزارش می‌کنند، اما تفاوت این است که سیستم‌های addressable طوری طراحی شده‌اند که یک آدرس مجزا و منحصر به فرد برای هر جز داشته باشند. تشخیص دقیق این که کدام دستگاه فعال بوده و خطر آتش‌سوزی را منتقل می‌کند بسیار آسان‌تر است در نتیجه مکان دقیق آتش را سریع‌تر می‌توان یافت.

این ویژگی در پیش‌گیری از آسیب سنگین بسیار موثر خواهد بود.در سیستم مرسوم, یک منطقه‌بندی وجود دارد و امکان شناسایی محل دقیق آتش وجود ندارد, اما شما می‌توانید منطقه کلی را شناسایی کنید (برای مثال, ممکن است قابل‌تشخیص باشد که در کدام کف آتش‌سوزی رخ داده‌است) اما نقطه دقیق را می‌توان شناسایی کرد. امکان ندارد.از نظر سیم‌کشی، در سیستم سیم‌کشی سنتی، آن شکل ستاره است، اما در مدل آدرس پذیز، تمام تجهیزات و پنل کنترل مرکزی در یک حلقه قرار دارند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ساختمان با کارشناسان سکد در تماس باشید

 

سیستم Addressable برای استفاده در ساختمان‌ها و محیط‌های بسیار بزرگ مانند بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی بزرگ، هتل‌ها، دانشکده‌های بزرگ، مجتمع‌های تجاری با واحدهای بلند و … استفاده می‌شود. در این سیستم، عناصر همگی در یک مسیر حلقه به نام حلقه قرار دارند، سیم‌کشی آن با صفحه کنترل آغاز و پایان می‌یابد، و بنابراین اگر بخشی از مدار یا حلقه قطع شود، بقیه مدار ادامه پیدا می‌کند. خواهد داد.در این سیستم علاوه بر آگاه کردن آتش، مکان دقیق وقوع آن نیز به عبارت دیگر، در سیستم addressable، کاملاً واضح است که در آن آشکارساز یا برآمدگی، زنگ خطر آتش‌سوزی است. برای این منظور، تجهیزات این سیستم باید مورد بررسی قرار گیرد که در هر دو سخت‌افزار و نرم‌افزار امکان پذیر خواهد بود.

اما در یک سیستم اطفای حریق هوشمند مرسوم مورد استفاده برای مناطق کوچک‌تر و برنامه‌های کاربردی مانند ساختمان‌های مسکونی، فضاها به مناطقی به نام مناطق تقسیم می‌شوند. در این سیستم‌ها، حداکثر ۳۲ دستگاه در هر منطقه وجود دارد، از جمله دکتور و دستگیره‌ها در خط دیگر هستند.در سیستم مرسوم، تجهیزات یک آدرس خاص ندارند و اگر آتش‌سوزی شناسایی شود یا خطر وقوع آن وجود داشته باشد، کل منطقه به عنوان محل حریق اعلام خواهد شد. در چنین مواردی تجهیزاتی به نام چراغ‌های جلوی در جهت دسته‌بندی فضاهای و سرعت یافتن محل دقیق استفاده می‌شوند.

سیستم هشدار حریق بی‌سیم مشابه سیستم آدرس پذیر از نظر عملکرد و آدرس دهی است، و تنها تفاوت با سیستم هشدار حریق addressableاین است که تجهیزات به پانل کنترل متصل است، و همانطور که نام آن نشان می‌دهد، این ارتباط از طریق بلوتوث است یا روی رادیو بدون نیاز به سیم روی می‌دهد.سیستم هشدار آتش هوشمند نیز از نظر چگونگی کار مشابه با سیستم هم addressable است. تفاوت این است که آن به دیگر سیستم‌های هوشمند در منطقه متصل می‌شود و در صورت آتش‌سوزی دستورها لازم برای اقدامات ایمنی را ارسال می‌کند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی خانه با کارشناسان سکد در تماس باشید.

 

سیستم هشدار حریق هوشمند چگونه کار می‌کند؟

در سیستم‌های هشدار و اطفای حریق دستی, تشخیص آتش‌سوزی انسان و ارسال هشدار به مرکز کنترل یا پانل کنترل که تمام تجهیزات در نهایت به آن متصل هستند, توسط دستگیره زنگ خطر آتش‌سوزی رخ خواهد داد. اما اینکه چگونه سیستم‌های خودکار کار می‌کنند این است که آشکارسازها که در بالا ذکر شدند, که برخی متخصصان به آن به عنوان ردیاب‌های اشاره می‌کنند, هشدارهای آتش‌سوزی را به پنل کنترل ارسال می‌کنند.

در گام بعدی, هشدار به صورت دستی یا توسط آشکارسازها فرستاده می‌شود, پانل کنترل آژیر خطر را به شکل بوق, آژیر یا آژیرهای خطر صدا می‌کند, اگرچه برخی سیستم‌ها طوری طراحی شده‌اند که حتی با نزدیک‌ترین آتش. برای تماس تلفنی با این ناحیه تماس بگیرید.

متاسفانه علی‌رغم تمام اهمیتی که این سیستم در جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی دارد, هنوز در ساخت بسیاری از ساختمان‌ها, شرکت‌ها و نهادها مورد استفاده قرار نگرفته است و این امر موجب خسارات مالی و جانی فراوانی شده‌است. با این حال, بیایید کمی بیشتر در مورد تجهیزات و اجزای کلیدی سیستم هشدار آتش بگیریم.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی گلخانه با کارشناسان سکد در تماس باشید.

 

اجزای اصلی سیستم هشدار آتش هوشمند

سیستم هشدار حریق از اجزایی تشکیل شده‌است که هر کدام عملکردی دارند. اجزای اصلی این سیستم عبارتند از:

پانل کنترل زنگ خطر آتش‌سوزی: در این سیستم آژیر خطر و خطر توسط سنسورها یا آشکارسازها فرستاده می‌شوند تا اجازه دهند تصمیماتی در مورد اقدامات بعدی مانند صدا یا تماس با بخش آتش‌نشانی گرفته شود.

حسگرها و آشکارسازها: آشکارسازها در حقیقت دود, آتش, گرما, شعله و گاز هستند که در داخل ساختمان نصب می‌شوند و اگر احساس خطر کنند به سیستم گزارش می‌دهند.

آژیرهای خطر

برای هشدارهای تصویری و بصری, معمولاً به رنگ‌های سفید, قرمز, آبی استفاده می‌شوند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی منزل با کارشناسان سکد در تماس باشید

 

نصب سیستم اطفای حریق هوشمند

نصب این سیستم‌ها بدون دانش و مهارت کافی ممکن نیست. از سوی دیگر, با توجه به حساسیت این موضوع و برخورد با زندگی و اموال مردم, نمی‌توان نصب این سیستم را خودسرانه آغاز کرد و کار باید برای متخصصان و کارشناسان مجرب در این زمینه واگذار شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *