مقالات

6 جزء اصلی یک خانه هوشمند

اجزای اصلی خانه هوشمند

فرمت مسکونی ساختمان‌های خودکار شامل کنترل و اتوماسیون همه فن‌آوری‌های جاسازی‌شده در آن است.خانه هوشمند خانه‌ای است که لوازم خانگی، روشنایی، گرمایش، تهویه مطبوع، تلویزیون، رایانه، سیستم‌های سرگرمی، سیستم‌های امنیتی و دوربین‌ها می‌توانند با یکدیگر بر روی اینترنت و از راه دور با استفاده از تلفن همراه، تبلت ارتباط برقرار کنند. یا کامپیوترها. این سیستم‌ها شامل سوییچ‌ها و سنسورهای متصل به مرکز کنترل توسط سرنشینان خانه هستند؛ که از طریق پایانه‌های دیواره، موبایل یا اینترنت کار می‌کنند. در یک خانه ی هوشمند اجزایی باید به کار گرفته شوند که در ادامه هر یک از آن ها را بررسی خواهیم کرد.

اجزای اصلی یک خانه هوشمند چیست؟

برای فعال کردن همه کارها و مدیریت اطلاعات در یک خانه ی هوشمند موارد زیر استفاده می‌شود :
سنسورها برای جمع‌آوری داده‌های داخلی و خارجی خانه کار می‌کنند و شرایط خانه را تخمین می‌زنند. این سنسورها به وسایل خانگی و خانگی متصل هستند. سنسورهای قابل‌حمل که به لوازم خانگی متصل هستند به طور مرتب اطلاعاتی را بر روی شبکه محلی به کارگزار خانگی خانگی ارسال می‌کنند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ویلا با کارشناسان سکد در تماس باشید.

 

پردازش گر ها برای عملیات‌های محلی و یکپارچه آماده می‌شوند؛ همچنین ممکن است به ابری برای کاربردهایی که نیاز به منابع گسترده دارند، متصل شوند. در نهایت، داده‌های سنسور توسط فرایندهای سرور محلی پردازش می‌شود.
مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای پیچیده بنام API یا نرم‌افزار برنامه‌نویسی نرم‌افزار وجود دارد که به برنامه‌های خارجی برای اجرا، تا زمانی که از قالب پارامترهای از پیش تعریف‌شده پیروی می‌کند، اجازه می‌دهد. API ها می‌توانند داده‌های سنسور را پردازش کرده یا کارها را مدیریت کنند.

محرک ها وظایف خاصی برای آماده‌سازی و اجرای دستورها بر روی یک سرور یا دیگر دستگاه‌های کنترل‌شده دارند. بدین ترتیب، فعالیت مورد نظر برای سیستم تحت فرمان ترجمه می‌شود تا دستگاه بتواند اجرا شود.هنگام پردازش داده‌های سنسور، اگر قوانین مطابق با اصول پیروی شوند، ممکن است سیستم فرمانی را برای پردازشگر دستگاه مناسب راه‌اندازی کند.از سوی دیگر, پایگاه‌های اطلاعاتی, اطلاعات پردازش‌شده را از حسگرها (و خدمات ابری) ذخیره می‌کنند. همچنین برای تحلیل, حال و تجسم داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. داده‌های ذخیره‌شده در پایگاه‌داده برای استفاده بعدی ذخیره می‌شوند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی ساختمان با کارشناسان سکد در تماس باشید.

 

ابزارهایی برای اتصال دستگاه‌ها

ساختمان‌های هوشمند قسمت‌های مختلفی دارند که هر یک از آن‌ها چندین جز دارد که هر کدام یک تابع خاص دارند و با هم عملکرد صحیح خود را انجام می‌دهند. برخی از اجزای ساختمان هوشمند ابزارهایی هستند که مسیول اتصال تجهیزات اصلی ساختمان هستند. این ابزارها مانند تجهیزات اصلی توانایی برنامه‌ریزی و تعریف وظایف را ندارند و یک سری وظایف خاص و از پیش تعیین‌شده را اجرا می‌کنند. مثل حسگرها و رله‌ها و سوئیچ‌های هوشمند.

هاب مرکزی

هاب مرکزی یا کنترل‌کننده مرکزی قلب تپنده سیستم ساختمان هوشمند است. وظیفه هاب دریافت دستوراتی است که کاربر می‌خواهد و آن‌ها را به اجزای خانه هوشمند ارسال کند تا تجهیزاتی که کاربر می‌خواهد آن فرمان‌ها را اجرا کند. وظیفه دیگر هاب اتصال تمام اجزای خانه هوشمند است. روشی که هاب کار می‌کند این است که به اجزای دیگر ساختمان هوشمند توسط پروتکل‌های ارایه‌شده توسط کاربر برای ارسال فرمان‌ها و تعریف برنامه‌ها متصل است و هماهنگی بین همه آن‌ها وجود دارد. آن‌ها همه دستگاه‌های هوشمند خانگی، از سینما و موسیقی گرفته تا سیستم‌های امنیتی و نورها را به هم متصل و کنترل می‌کنند.

پروتکل‌های ارتباطی

قسمت‌های مختلف خانه هوشمند باید یک روش تعریف‌شده برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر داشته باشند تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. یکی از تجهیزات خانگی هوشمند، پروتکل ارتباطی است. پروتکل ارتباطی در حقیقت روش استاندارد و قابل‌قبول برای تمام سیستم‌هایی است که قادر به انتقال اطلاعات بین خودشان هستند. بنابراین برای سیستم‌هایی که بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، همه باید از همان مجموعه قوانین و پروتکل‌ها استفاده کنند. بنابراین، اگر یک سیستم از نوع خاصی از پروتکل استفاده کند و یک سیستم دیگر از نوع دیگری استفاده کند، قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر نخواهند بود.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی گلخانه با کارشناسان سکد در تماس باشید

 

انواع پروتکل‌های ارتباطی

پروتکل‌های ارتباطی یک خانه هوشمند را می‌توان به دو گروه دسته‌بندی کرد: ۱ – پروتکل‌های با سیم و ۲ – پروتکل‌های بی سیم . در این مقاله, قیمت اطلاعات ساختمان, ما بیشتر در مورد آن صحبت کردیم. شرکت‌های زیادی وجود دارند که محصولات را در زمینه ارتباطات بی‌سیم تولید می‌کنند. اما این شرکت‌ها در این زمینه بسیار پیشگام و قدرتمند هستند و محصولات آن‌ها در فهرست ویژگی‌های خانگی هوشمند گنجانده شده و شهرت جهانی و دارند. بر خلاف پروتکل‌های وایرلس, که انواع متنوعی از محصولات تولید شده‌اند, پروتکل‌های ارتباطی سیمی بدلیل نیاز به سخت‌افزار محیطی کم‌تر متنوع هستند. در زمینه تولید کابل هم شرکت‌های بزرگ و هم مشهور محصولات با کیفیت بالا تولید می‌کنند. مثل: KNX, وmode bus و X 10.

رابط‌های کاربری خانگی هوشمند ابزارهایی هستند که کاربران خانه های هوشمند می‌توانند با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. رابط‌های کاربری می‌توانند چیزهای متفاوتی باشند. به عنوان مثال, تلفن‌های همراه و لپ‌تاپ و یا کنترل از راه دور و صفحات لمسی که شرکت‌ها سیستم‌های خانگی هوشمند و چیزهای دیگر را طراحی می‌کنند … در این بخش ما برخی از موارد را در فهرست ویژگی‌های خانگی هوشمند معرفی می‌کنیم. نحوه تعامل کاربر این است که دستورها و برنامه‌هایی که کاربر قصد دارد از طریق آن‌ها به هاب مرکزی ارتباط برقرار کند, و مرکز آن فرمان‌ها را به سیستم می‌فرستد و سیستم آن فرمان را اجرا می‌کند.

موبایل

یکی از ابزارهایی که می‌تواند به عنوان واسط کاربر برای کنترل تجهیزات خانگی هوشمند بکار رود، تلفن‌های هوشمند هستند که برای همه در سکوهای مختلف و نام‌های مختلف و ویژگی‌های مختلف موجود هستند.

برای استعلام قیمت، پیاده سازی و اجرای هوشمند سازی خانه با کارشناسان سکد در تماس باشید.

 

لپ‌تاپ

یک ابزار بسیار مفید و مهم دیگر که تقریباً همه به امروز دسترسی دارند لپ‌تاپ است. لپ‌تاپ همچنین می‌تواند به عنوان رابط کاربری برای کنترل و دستور فرماندهی برای سیستم‌های هوشمند خانگی به کار رود.

کلیدهای لمسی

کلیدهای تماس هوشمند بسیار شبیه کلیدهای تماسی سنتی هستند، اما توانایی اتصال به امواج رادیویی را دارند. کلیدهای تماس هوشمند رابط کاربر دیگری بین کاربر و سیستم هستند.

کنترل از راه دور

کنترل‌های از راه دور را می‌توان به عنوان رابط کاربر بین کاربر و سیستم نیز مورد اشاره قرار داد. نکته اینجاست که همه سیستم‌های هوشمند از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند و برخی از ارایه دهندگان مانند کنترل ۴ آن را پشتیبانی می‌کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله 6 جز اصلی در سیستم هوشمند را بررسی کردیم که وجود آن ها برای هوشمند سازی منزل ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *